Treenides meeskonda

Treenides meeskonda

Oled jõe kaldal koolmekohas, vest seljas, kiiver peas ja leiad ennast veeskamas kanuud koos varustuse ja meeskonnaga järgmiseks seikluseks. Kõrval olevad meeskonnad teevad sedasama, kuid sinu meeskond ja pingutus tagavad selle, et olete esimesena jõel ja valmis väljakutseteks. Jõe vool on rahulik ja veepinna siledat peegeldust „lõhuvad“ korrapärased aerutõmbed ja ühtlaselt kulgeva kanuu kiilu tekitatud lainetus. Liigute jõudsalt edasi esimese jõekääru poole, mis järgmises metsatukas keerab paremale. Seljataga olevad kanuud näevad kõvasti vaeva, et vähendada vahet ja tõusta ise esimeseks. See pole midagi tavatut, väike võistlusmoment käib matka juurde. Olles esimene jõel, saad ennast positsioneerida järgnevaks jõekääruks kõige optimaalsemalt. Sa tead, et paremale kulgeva jõekääru „sisekurvis“ on vesi madalam ja vool aeglasem, samas „väliskurvis“ on vool kiirem aga varitseb oht kanuuga sõita vastu kallast, terminoloogiliselt oleks õigem öelda – põrkeveert. Jääb kuldne kesktee.

Vahetult enne jõekääru leiad ennast aerutamast kahe kanuu vahelt, mõlemad on teinud kõvasti tööd, et parandada oma positsiooni ja jõuda sinule järele. Parempoolsel kanuul tuleb jõekäär läbida sisekurvis ja nii nagu olid eeldanud, madal vesi, aeglane vool ja raskevõitu kanuu kaotavad kõvasti kiirust, aega ja ka kättevõidetud positsiooni, väljudes jõekäärust viimasena, hea mitu kanuupikkust maas. Väliskurvis olev kanuu näeb kõvasti vaeva, et vältida kokkupõrget põrkeveerege, ent saab sellega hakkama ja tänu kiiremale voolule ja jõudsamale aerutusele, väljuvad jõekäärust esimesena. Võitjana! Aga see on alles esimene jõekäär!

Pärast mitut jõekääru vasakule ja paremale, oled omandanud vilumuse, kuidas ja kust on jõekäärusid kõige optimaalsem läbida. Sama vilumus on nüüd ka teistel paatidel ja järjekord jõel ei ole muutunud, endiselt esikohast 4 kanuupikkust maas ja kolmandast kohast 3 kanuupikkust ees. Esimesel kohal paiknev meeskond sõuab tugevalt ja korrapäraselt. Pole väsimusemärki ja vahe ei vähene. Mida teha? Meeskond vaatab sinu otsa ja sina omakorda leiad ennast tasasest jõeveest vaatamas oma peegelpilti.

Mida teha?

Loota, et teised väsivad? Ka teie väsite!  Te olete kõik siin jõel esmakordselt ja trassi pikkus ja eripärad pole teile kellelegi teada. Ka viimasest korrast kui kanuus istusid on möödas mitu aastat ja meeles on vaid oskus aeru käes hoida ja hambad risti edasi suruda. Midagi peab muutma, sa ei soovi ju teisena lõpetada? Järgmine jõekäär vasakule. Kas võtta risk ja läbida jõekäär võimalikult põrkeveere lähedalt? Ei. Hindad riske – oht kaotada positsioon on suurem kui võimalus seda ühe koha võrra parandada. Järgneb rutiinne pööre. Kuid siin kogu rutiin lõppeb. Käärakule järgnev jõe kitsenemine toob endaga kaasa voolu kiirenemise. Olukord on muutunud! Kostev kohin, ees oleva paatkonna valjenenud hääled ja sahmimine kanuus annavad tunnistust esimesest kärestikust. See on sinu võimalus! Vaatad oma meeskonnaliikmetele otsustavalt silma ja ütled: „TEEME ÄRA!“ Erinevalt esimesest paatkonnast, kes otsustasid enne kärstikku kiirust vähendada, tõstate oma kanuuga tempot. Teil on eelis, te olete teised ja seega on võimalik jäljendada ees olijate edu või vältida nende vigu. Pulss tõuseb, kuid jätkate tugevate tõmmetega ja näete kuidas vahe eesolijatega väheneb: 4….3….2 kanuu pikkust. Ja kärestik algab. Juhendad oma tiimi tegema tugevaid kuid konkreetseid tõmbeid, ise samal-ajal kanuud tüürides ja tasakaalustades. Vesi pritsib ja elevaid kilkeid hakkab kostma ka seljatagant. Kolmas paat on jõudnud kärestikule. Pole aega vaadata teisi. Annad endast kõik ja seda teeb kogu sinu meeskond, et läbida kärestik kaotusteta. Aega on ainult julgustavateks hõigeteks.

Ja järsku on kõik läbi. Oma üllatuseks leiad ennast esimese paatkonna kõrvalt, aer-aerus edasi rühkimas. Võtsid natuke rohkem riske, samas tegutsesid kiiremini, otsustavamalt ja oledki esikohas kinni. Auhind? Ei, veel mitte! Vaatad teist paatkonda ja saad aru, et ka nemad pole veel alla andnud. Ka kolmas paat on kohe-kohe järgi.

Kuid olukord on muutunud, jõgi on kitsam, vool on kiirem, koolmekohtasid pole enam, on ainult suured rahnud nii vasakul kui paremal. Adapteerumine- kohanemine. Mõistad, et on aeg tegutseda. Üks sõna: „NÜÜD!“. Terve meeskond alustab sünkroonis kiirenevas tempos tugevate tõmmetega. Sinu konkurendid, kes lootsid väiksele hingetõmbepausile on hetkega poole kanuu pikkuse võrra maas ja ajaks, mil nad ennast koguda jõuavad ja tempo ülesse saavad on sinu edu juba kasvanud kahe kanuu pikkuseks. Oled taastanud liidripositsiooni, oled rahul! Kitsas ja ohtuderohke jõgi jätab vähe võimalusi eksimusteks, kuid ka vähe võimalusi möödumiseks. Sa adapteerusid kiiremini ja paremini. Oled esimene. Ühe kärestikuga ja lühikese spurdiga oled parandanud oma positsiooni ja tõusnud liidriks, kuid mis olulisem, ühe kärestikuga oled 4 kanuu pikkuse kaotuse pööranud 2 kanuu pikkuseks eduks. Oled ühe kärestiku jooksul olnud teistest kiirem 6 kanuu pikkuse jagu!!! 6 pikkust tagasi teha rahulikul jõel tuleks tohutu ressursi arvelt! Kas sul jätkuks seda ressurssi? Aga teistel?

Tabad ennast muigamas, kui oled toonud paralleeli ettevõtlusega. Stabiilsemad ajad, mis asenduvad pööraste kriisidega ja siis jälle kulmineeruvad uue tasakaaluoleku saavutamisega. Uus reaalsus – „ uus rutiin“. Midagi vana, kuid alati ka midagi uut.

Stabiilsetel aegadel on keerulisem saavutada konkurentide ees märgatav eelis. Kiirema edu annavad olukorrad, kus keskkond muutub ja vajalik on kiire kohanemine uute olukordadega. Kanuu veeskamine – maapealt vette – kiire tegutsemine muutuvas olukorras andis edu, mis pani teisi hiljem kõvasti pingutama. Sama on ka jõekäärude ja kärestikega – olud muutuvad ja vaja on kiiret adapteerumist. Võidab see, kes tegutseb otsustavamalt ja kohaneb uute olukordadega kiiremini.

Kui kanuu matkal on üldjuhul mingi algus ja lõpp, siis ettevõtluses üldjuhul lõpp puudub. On mingid „milestone“-id, karid, kriisid, väljakutsed.

Kindel on see, et kindel pole miski.

Väliskeskkonna muutuste eeliseks on see, et lisaks sinule, peavad kohanema uue olukorraga ka konkurendid. Kaalu riske, võta vastu otsused ja tegutse! Jäädes ootama paremaid (rahulikumaid) aegu, oled oma edu võimaluse juba eos maha-maganud. Sinu „milestone“ 2025 aastaks peaks olema: „edukam kui 2024“.

Pane oma kanuu vette, meeskond peale ja anna minna! 2025 koos väljakutsetega ootab!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *